Autor: Liina Kaumann
Küsimust: „mis on elu mõte?” on inimesed esitanud endale juba aegade algusest peale. Tavaliselt saavad sellelaadsed esmased otsingud alguse juba puberteedieas, vanemaks saades kerkivad need probleemid aga ikka ja jälle üles, muidugi mitte kunagi enam täpselt sama nurga alt, vaid iga kord juba sügavamal tasandil. Meie kõigi sees on tegelikult olemas ülim tarkus, sügav teadmine, kuidas selles maailmas kõige paremini toime tulla. Sündides siia maailma, beebina, me oleme veel ühenduses iseendas peituva kõrgema tarkusega, kuid juba lühikese aja jooksul kaotame kontakti oma tuumaga, tegeliku väega. Me kasvame ja hakkame õppima läbi kannatuste, katsumuste ja valu. Nii jõuamegi ühel hetkel punkti, kus hakkame endale esitama küsimusi: Kas ja miks peab kõik olema nii vaevarohke? Mis mõte sellel kõigel on? Mida tuleks teha või muuta, et elu pakuks rohkem rõõmu ja vääriks elamise vaeva? Olenevalt arenguastmest, vanusest, igaühe spetsiifilstest õppetundidest, on ka rahuldavad vastused eri inimeste jaoks pisut erinevad. Kuid laias laastus jääb tuum samaks.
Mis siis on elu eesmärk üldisemas plaanis? See on elu ise. Kogemine.
Me kõik sünnime siia maailma sooviga olla vabad, areneda, elada rõõmu ja rahuldustpakkuvat elu, selleks, et tunda ennast hästi ja nautida kogu protsessi, igat hetke. Meie elu laiem eesmärk ongi elu mitmekesisuse kogemine, iseenda ja oma vajaduste üha põhjalikum tundmaõppimine, eristamine, valikute tegemine ja otsustamine ning seejärel ise oma elu loomine niisuguseks nagu soovime. See on elu eesmärk, mis kehtib ühtmoodi kõigi inimeste puhul.
Kuid ometi on midagi veel. Midagi, mis on igaühe puhul erinev. See on eluülesanne. Kuigi üldises plaanis on elu mõte ikka arenemine, õppimine ja kasvamine, siis lisaks sellele, on igaühel kaasas ka oma eriline kingitus maailmale – mõni spetsiifiline anne või oskus, midagi ainulaadset, mida kasutades saame pakkuda maailmale ühel või teisel viisil teenistust. Iga inimene on eriline ja unikaalne energiakombinatsioon, igaühel on see miski olemas, see oleks vaja üles leida. Julgen väita, et tõeliselt õnnelik saad olla alles siis, kui teostad ennast oma eluülesande vallas. Ilma eneseteostuseta jääb midagi väga olulist puudu.
Eluülesanne ja elueesmärk on tegelikult omavahel tihedalt seotud – mida enam arened, seda enam tõuseb sinu võnkesagedus, tugevneb kontakt sisemise tarkusega, intuitsiooniga, seda paremini hakkad mõistma oma eluülesannet, usaldama omaenda sisemist juhtimist. Nii hakkad oma intuitsiooni järgides tasapisi teostama oma eluülesannet, samas elutööga tegelemine annab sulle juurde väga palju lisaenergiat, su vägi (valgus) kasvab veelgi ning nii hakkad üha enam positiivselt mõjutama ka teisi inimesi, kes sinuga kokkupuutuvad.
Kuidas alustada eluülesande otsinguid?
Eluülesanne on alati seotud mõne niisuguse tegevusega, millega tegeled alati heal meelel ja milleks leiad ka alati aega, ükskõik kui kiire eluperiood sul ka parajasti poleks. Seepärast esimene küsimus, mis endale esitada on: „Milline tegevus valmistab mulle kõige rohkem rõõmu? Millised on minu erilised anded, oskused, lapsepõlveunistused?”.
Universum juhib sind pidevalt su eluülesande teostamise suunas, ka siis, kui sa ise seda ei oska märgata. Elus pole midagi juhuslikku. Millegipärast oled elu jooksul arendanud just teatud külgi iseendast, oled tõmmanud ligi just neid töökohti. Millegipärast oled sündinud just sellesse peresse ja just niisugusesse keskkonda. Võibolla oled terve elu pidanud tegelema teatud ühte tüüpi probleemidega, ka need on olulised. Millegipärast olid sul lapsepõlves just niisugused unistused. Mis need olid?
Paljud pealtnäha vähetähtsad asjad, teatud oskused, elus peetud ametid, eri valdkondades saadud kogemused, sobituvad omavahel viisil, mida sa ei pruugigi osata ette näha. Nende tähtsust taipad kunagi hiljem, kui näed tervikpilti. Ometi need asjad juhivad sind mingitmoodi su eluülesandele lähemale.
1.Põhiline asi, mis juhatab sulle kätte õige teeotsa, on sinu enda sisetunne. Kui mõtled erinevatele võimalustele, mida võiksid oma eluga pihta hakata, siis kaalu neid endas üleskerkiva tunde põhjal –
kuula oma tundeid ja järgi rõõmu. Sest tunded on sinu kõige kindlam juhtimissüsteem – nad ei peta kunagi. Põhiline reegel kõlab: Hea tundub hea!” Kui sunnid ennast midagi tegema, tunned vastuseisu, siis pole see tegelikult kõrgema plaaniga kooskõlas, see ei vii sind tegelikult su elutööle lähemale. Kui aga tunned soovi tegutsema asuda, tunned entusiasmi, energilisust mõne asja suhtes – siis see on ilmselt su eluülesandega kooskõlas ja asu julgelt tegutsema.
2. Lase lahti soov olla teistele meelepärane. Tihti on just see takistuseks, mis ei lase inimestel eristada, mida nad tõeliselt oma sisimas tahavad. Sul tuleb loobuda harjumusest teha seda, mida ühiskond (või lähedased) sinult ootavad. Näiteks: saavutada teatud elueaks midagi, omada palju raha, teha endale nime jne. Küsi endalt, mis on see, mida teeksid juhul kui ühiskonda poleks, kui oleksid üksi, kui su elus poleks kedagi, kes sinu tegevusest kasu või kahju saaks. Kas see, mida arvad ennast tahtvat on ikka su enda tahtmine, või äkki hoopis oled üle võtnud oma lähedaste soovid ja ootused?
3. Järgmiseks – kujutle, et sul pole ka rahaprobleeme, mida teeksid siis, kui teaksid, et kõik su vajadused on rahuldatud ja sa ei pea millegi pärast muretsema? Tihti saavad just rahaasjadega seotud hirmud takistuseks selle tegemisel, mida tõeliselt sooviksid ja tegema peaksid.
Eluülesanne, eneseteostus ja raha loomine on omavahel tihedalt seotud. Oskus teenida rohkelt raha ja seda arukalt kulutada, põhineb võimel olla universumi kanal. Mida enam oled valmis ennast usaldama ja riskima, järgima oma sisemist juhatust, seda tõenäolisemalt on sul piisavalt raha.
· Tegelikkuses on nii, et Universum maksab sulle selle eest, et oled sina ise ja teed seda, mida tõeliselt tahad.
· Rahateema on tegelikult kinni selles, mida sa sooviksid suurema osaga oma ajast peale hakata. Seega on esmatähtis avastada, mis see on.
4. Tore peab olema siin ja praegu, selles hetkes. Me kõik väärime, et meie kasvuprotsess oleks harmooniline. Paljud inimesed panevad endale peale piirangud ja lämmatavad oma sisetunde ning head ideed, öeldes kohe, kui need annavad endast märku, see pole võimalik, mul on vaja maksta oma liisingud, arved ja ma ei saa praegu endale lubada millegi toredaga tegelemist. Küll kunagi hiljem, kui olen pensionil, või kui laenud on makstud siis…
5. Loobu ennastvähendavatest ja negatiivsetest mõtetest: „ma ei saa hakkama”, „niikuinii see asi ei lähe, sest keegi ei vaja seda, mis mul pakkuda on”, „ma olen nii tavaline ja keskmine inimene ega oskagi midagi erilist” jne. Iga kord kui taoline negatiivne mõte tuleb, õpi seda juba eos tühistama ja positiivseks ümberpöörama. Muidu negatiivsed mõtted hakkavad mõjutama sinu „loomisprotsessi” mittesoovitud suunas ja vähendavad eneseteostuse võimalusi.
Toon näite omaenda elust: püüdes leida oma eluülesannet hakkasin mõtlema, mis siis on see, mida mina kõige meelsamini teen. Leidsin, et see on mediteerimine. Kohe tuli mõte, et selle teadmisega pole ju midagi pihta hakata, kuna mediteerides ma ju ennast teostada ja raha teenida ei saa. Kuid nüüd olen meditatsiooniõpetaja ja teen just niiviisi oma elutööd.
Eluülesande avastamisel on veel ka abiks numeroloogia, astroloogia ja sinu nimi (nimi pole kunagi juhuslik – see on inimese mantra ja selles sisaldub alati ka eluülesanne). Siiski minu soovitusel kõige tõhusamaks ja täpsemaks meetodiks, mis aitab eluülesannet avastada, on juhitud meditatsioon (ehk meelerännak) oma eluraamatu lugemiseks Akaśśi kroonikate saalis kõrgemas dimensioonis asuvas raamatukogus, milles sisaldub teave meie kõigi elude, vaimse kasvu ja elueesmärkide kohta. Sellist rännakut on soovitav teha koos juhendajaga ja siis hiljem kõik nähtud sümbolid, pildid ja teave läbianalüüsida ja lahtimõtestada.
Oluline on mõista, et eluülesanne rullub sinu ees lahti vähehaaval.
Sulle näidatakse alati ainult ühte sammu korraga. Seejärel tuleb sul oma käigud teha, kui oled need teinud siis saad järgmise näpunäite. Ja nii ikka edasi, kunagi ei näidata sulle täiuslikku lõpptulemust korraga. See on ka üks osa universumi usaldamaõppimise protsessist.
Kõigepealt tee seda, mida just hetkel kõige enam teha tahaksid, siis tekib mingi uus idee – tee jälle rõõmuga seda jne. Lõpuks hakkab sul kujunema konkreetsem visioon ja saad juba täpsemalt mingile asjale keskenduda.
Avaldatud ajakirjas „Naised” 14. mail 2015